زمانی که یک بسته کوچک یا یک کالای کوچک وارد کشور می شود که ارزش کالای تجاری را ندارد به عنوان یک کالا تجاری نیاز به ارائه مدارک و طی کردن یک سری از مراحل برای ترخیص آن کالا نمی باشد؛ در این نوع ترخیص کالا شما می توانید به قسمت هایی که در گمرک ها به نام پست قرار داده شده است مراجعه کنید و کالای مورد نظر خود را دریافت نمایید.

 

ترخیص کالا از گمرک پست

میزان حقوق و عوارض گمرکی رابطه مستقیم با ارزش و نوع کالا و محتویات داخل مرسوله دارد که توسط ارزیابان گمرک تعیین می شود که پست در این زمینه نیز به نیابت از گمرک و ارائه رسید مخصوص، آن را از مشتری اخذ می کند؛ همچنین براساس مقررات گمرکی، کالاهایی که از طریق پست وارد کشور می‌شود به استثنای اقلامی که ورود آنها از نظر شرعی یا قانونی ممنوع است اگر جنبه تجاری نداشته باشد با نظر ارزیابان گمرک بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقررات صادرات و واردات ترخیص می‌شود؛ اگر در مواردی ارزش کالا بیش از سقف تعیین شده باشد، ترخیص کالا مشمول پرداخت عوارض گمرکی خواهد شد.

 

انواع کالای ورودی پستی

یک کالا می تواند در قالب های گوناگون جهت ترخیص کالا از گمرک پست اظهار شود؛ یک کالا می تواند در قالب هدیه یا سوغات، کالا و بار همراه مسافر و یا واردات قطعی به گمرک پست جهت ترخیص اظهار شود.

** هدیه و سوغات
یک کالا می تواند به صورت هدیه و سوغات برای اشخاص حقیقی جهت ترخیص کالا از گمرک پست وارد شود، در حال حاضر طبق ماده ۳۹ آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۷۹ برای هر نفر تا مبلغ ۵۰ دلار به شرط نداشتن جنبه تجاری و منع شرعی و قانونی با معافیت از پرداخت حقوق ورودی و عوارض مربوطه قابل ترخیص است.

** کالاهای مسافری
به صورت لوازم و کالاهای مسافری، که مقررات مربوط در بخش مسافری کتاب مقررات صادرات و واردات بیان شده است.

** کالاهای نمونه و تجاری
به صورت نمونه کالا برای واحدهای تولیدی، تحقیقاتی و آموزشی و یا کالای تجاری مانند کاتالوگ و بروشور و غیره … که بر اساس مقررات مربوط ترخیص می شود.

 

 

برخی از بسته های پستی که به صورت های گوناگون پستی و یا خرید از خارج به کشور وارد می گردند، در گمرک پست به دلیل عدم پذیرش ارزش یا نوع کالا به عنوان کالای غیر تجاری باید مورد ترخیص کالا از گمرک پست قرار بگیرند. بعضا ارائه استاندارد و دریافت رای نظر کمیسیون ها جهت ترخیص، برای این قبیل کالا ها ضرورت می یابد.
البته این دست کالاها جدا از کالاهایی هستند که از طریق پست دی اچ ال و یا تی ان تی و دیگر پست های سریع به گمرک فردوگاه امام خمینی وارد شده و پیش از ترخیص کالا قبض انبار دریافت می کنند.

بر اساس آمار به دست آمده از گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۵ میزان واردات و ترخیص کالا از گمرک پست ۳۹۹۱ کیلوگرم بوده است که این میزان از لحاظ ارزش دلاری در حدود ۵۸۵ هزار دلار یعنی بیش از یک میلیارد و ۸۳۷ هزار تومان بوده است.
واردات کالا به گمرک پست از کشورهای گوناگونی صورت می گیرد. در طی سال ۹۵ بیشترین میزان واردات کالا از تایوان معادل ۱۹۲۶ کیلوگرم و پس از آن بیشترین میزان واردات کالا از کره معادل ۱۰۰۶ کیلوگرم بوده است. اما بیشترین میزان ترخیص کالا از گمرک پست از لحاظ ارزش دلاری متعلق به واردات از ایتالیا بوده که معادل ۱۳۸ هزار دلار می باشد.
جالب است بدانید که در سال ۹۵ واردات پلاتین ها و سوزن های مصرفی با کد تعرفه ۸۴۴۸، بیشترین میزان واردات کالا به گمرک پست تهران بوده است . به صورتی که ۸۶۱ کیلوگرم از این کالا با ارزش دلاری بیش از ۱۰۸ هزار دلار جهت ترخیص، از طریق پست بین المللی به ایران واردات شده است.

به طور کلی بر اساس مطالعه آمار ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ماه سال ۹۵ می توان بیان کرد که در این سال تنها ۱۰۷ مرتبه واردات کالا وترخیص کالا از گمرک پست به صورت رویه تجاری به کشور صورت گرفته است.

ترخیص-کالا-از-گمرک-پست

ترخیص-کالا-از-گمرک-پست

تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی پست

در تاریخ سوم آبان ۱۳۹۶ گمرک جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی پست تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات امضاء نمودند و با امضای این تفاهم نامه شرکت ملی پست ایران به عنوان یکی دیگر از سازمان های هم جوار به سامانه جامع گمرکی پیوست و تعداد سازمان های همجوار گمرک ایران در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی به ۲۹ سازمان بالغ گشت .

 

 

این تفاهم نامه به امضای رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران آقای فرود عسگری به عنوان معاون وزیر اقتصاد و حسین مهری معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل پست جمهوری اسلامی ایران رسید.
این تفاهم نامه بر اساس موافقت نامه های سازمان گمرک جهانی WCO و اتحادیه پست جهانی (UPU) با استناد به قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو در مورد ساده سازی و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی و قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پستی جهانی به امضا رسیده است .
هدف از انعقاد این تفاهم نامه افزایش همکاری های دو طرفه به منظور تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی مربوط به مرسولات پستی است که طرفین با رعایت سرعت، امنیت و کارایی؛ اصلاح و بهبود فرآیند عملیات ترخیص گمرکی از پست را با استفاده از فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطی و تبادل اطلاعات الکترونیکی لحاظ نمودند.

گمرک-پست

گمرک-پست

تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرک و شرکت ملی پست منجر به روان سازی و تسهیل فرآیند ترخیص و تحویل مرسولات پستی به گیرندگان و در عین حال نظارت های قانونی می شود . با به اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات کد گذاری شده شناسایی و بررسی محموله های پستی و هم چنین گیرندگان این محموله ها به شکل سیستماتیک انجام می شود.

تفاهم گمرک و پست در بخش ترخیص کالای پستی در صادرات
موضوع تفاهم نامه گمرک ایران و شرکت ملی پست در بخش صادرات یا ارسال مراسلات پستی به منظور انجام نظارت ها و کنترل های لازم، اطلاعات اقلام صادراتی و اشخاص صادرکننده پس از این از طرف پست با گمرک به صورت الکترونیکی و مبادله ای صورت می گیرد.
همچنین گمرک با استفاده از شرح بیان شده در ماده ۸۴ قانون امور گمرکی نسبت به اعطای نیابت گمرکی در پذیرش مرسولات به خارج از کشور اقدام می نماید .

تفاهم پست و گمرک در مورد ترخیص کالای پستی در واردات 
در بخش واردات یا ورود مراسلات پستی نیز به منظور نظارت و کنترل کالای وارداتی پستی، دسترسی به داده های الکترونیکی برای طرفین فراهم می گردد . علاوه بر این در اجرای ماده ۳۹ آئین نامه قانون مقررات صادرات و واردات و بند ۱۱ ماده ۵ قانون اساسنامه شرکت ملی پست می بایست نسبت به ارائه فهرست شرکت های خرید اینترنتی از سوی پست به گمرک به طور مستمر اقدام گردد.
همچنین به منظور کاهش میزان ترانزیت به سایر استان ها و ایجاد وحدت رویه در انجام تشریفات گمرکی و تسریع در ترخیص مرسولات پستی ، تشریفات ترخیص کلیه مرسولات در گمرک امانات پستی تهران صورت می گیرد. تفاهم نامه فی مابین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت امور گمرکی گمرک ایران و همچنین تفاهم نامه فی مابین سازمان ملی استاندارد و گمرک در خصوص مرسولات پستی به عنوان ” مصرف شخصی ” تا زمان اعتبار ساری و جاری است . بدیهی است که تشخیص مصرف شخصی مراسلات پستی با گمرک می باشد .

بیشترین میزان پست از گمرگ
بیشترین میزان کالاهای وارداتی که وارد کشور می شوند پس از ترخیص به سمت تهران پست می شوند. بیشتر این کالاها از کشور تایوان وارد کشور ما می شوند. شرکت های ترخیص کالا در خصوص ترخیص نمودن کالاها و اجناس تجاری ، پزشکی و دیگر دسته ها به شرکت ها کمک می نماید.

مقررات صدور کالا از طریق پست
ارسال کالا از طریق پست با حفظ جنبه غیر تجاری به استثنای کالاهایی که شرعاً یا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت سایر مقررات مجاز است.
ارسال کالای خارجی از طریق پست حداکثر به میزان سقف ارزش۸۰ دلار آمریکا برای هر نفر مجاز است.

مقررات صدور کالای خارجی از طریق پست
ارسال کالای خارجی از طریق پست حداکثر به میزان سقف ارزش۸۰ دلار آمریکا برای هر نفر مجاز است.

مقررات مربوط به محمولات و مراسلات پست بین المللی
مرسولات پستی به کلیه اشیائی اطلاق می شود که بر طبق قوانین پستی داخل یا بین المللی توسط پست قبول، مبادله و توزیع می شود.

نحوه ارزیابی و ترخیص کالاهای وارده به گمرک امانات پستی (ارزیابی غیابی)
بسته های وارده ابتدا در بخش غیابی بدون حضور صاحب بسته و در حضور نماینده پست مورد ارزیابی قرار می گیرند که با در نظر گرفتن نوع کالا و غیر مستعمل بودن آن (در مورد البسه) و نداشتن منع شرع و قانونی و غیر تجاری بودن تا مبلغ ۵۰ دلار بنام هر فرد بدون اخذ حقوق ورودی ترخیص و تحویل نماینده پست می گردد تا تحویل صاحبان آنها گردد و مازاد بر آن به صورت حضوری ترخیص می گردد تا تحویل صاحبان آنها .

بسته های بالای ۵۰ دلار همچنین تعدادی از بسته هائی که احتیاج به بررسی بیشتر دارد به صورت حضوری با حضور صاحب بسته و در حضور نماینده پست ارزیابی می گردد. در این قسمت پس از تعیین میزان حقوق ورودی و عوارض مربوطه و پرداخت آن پته صادره تحویل صاحب کالا می گردد که به موجب آن بسته خود را تحویل گرفته و از گمرک ترخیص نماید.

نکته:هر گونه کسری و خسارت در بسته ها و محتویات آنها و عدم تحویل به موقع به صاحب بسته به عهده شرکت پست که آورنده و نگهدارنده بسته است، می باشد و در این زمینه گمرک مسئولیتی ندارد.

به استناد بند ۳ ماده ۲۰ کنوانسیون پستی جهانی، ادارات پست کشورها مجازند در صورت ترخیص مرسولات محتوی کالا از گمرک به غیر از نامه، اسناد و مدارک که شامل بسته کوچک، امانت پستی، بسته پیشتاز است به نیابت از گیرندگان، مبلغی را بابت ترخیص بر مبنای هزینه های مصوب از مشتریان اخذ کنند.

برابر مفاد آیین نامه پست نامه ها و امانات پستی درخصوص هزینه های اعلام شده از سوی اتحادیه پستی جهانی برای انجام امور گمرکی در کشور مقصد، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبالغ فوق را با در نظر گرفتن تخفیف مضاعف نرخنامه مصوب سال ۹۳، ۱۳۰ هزار ریال تعیین کرده است.
این هزینه ها بابت ارایه مرسولات به گمرک و اخذ نظر ارزیابان گمرک، بسته بندی مجدد مرسوله و ارسال آنها به مراکز تجزیه و مبادلات به منظور تداوم عملیات پستی و تحویل به گیرنده در نشانی دریافت می شود.
به استثنای پاکات و مرسولات برگشتی از خارج، تمامی مرسولات پستی وارده اعم از بسته کوچک، امانت سفارشی،بسته پیشتاز که به منظور ارزیابی به گمرک ارسال می شود، مشمول هزینه یاد شده خواهد شد.

عوارض گمرکی هزینه ای مجزا بوده و هیچ گونه ارتباطی با هزینه ارائه و ترخیص کالا از گمرک و حق توزیع بسته کوچک که با قبض رسید جداگانه پستی از گیرنده مرسوله دریافت می شود ندارد . میزان این عوارض از سوی ماموران گمرک تعیین و فاکتور مربوطه در هنگام تحویل مرسوله به گیرنده ارایه می شود تا مطابق آن هزینه عوارض ورود کالا به کشور دریافت و در نهایت از سوی پست به حساب گمرک واریز شود.
اساس فعالیت های پستی بر پایه مفاد مندرج در احکام اتحادیه پستی جهانی است که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و به عنوان قانون مصوب لازم الاجرا است.

 

 

ترخیص-کالا-از-گمرک-پست

ترخیص-کالا-از-گمرک-پست

مراحل ترخیص کالا از گمرک پست

** اخذ شماره نوبت از گمرک.

** مراجعه به قسمت احراز هویت پست

در این قسمت پس از احراز هویت، صاحب بسته یا نماینده وی، شماره نوبت اخذ شده از گمرک در ظهر اعلامیه پستی نامبرده منعکس و بسته از انبار برای ارزیابی به قسمت ثبت دفتر انبار تحویل می گردد.

** ثبت شماره اعلامیه پستی و شماره نوبت اخذ شده در دفتر انبار.

** تحویل اعلامیه پستی به کارشناسان بخش تجاری و غیر تجاری گمرک جهت تعیین ارزیاب.

** بیرون آوردن بسته از انبار و تحویل به ارزیاب مربوطه جهت ارزیابی.

ارزیابی بسته ها با توجه به الویت شماره نوبت اخذ شده در حضور نماینده پست صاحب کالا یا نماینده قانونی او شروع می شود و میزان معافیت و حقوق ورودی مربوطه تعیین می گردد.
همچنین باید توجه داشت مجوز ترخیص کالاهایی که به موجب جدول مقررات صادرات و واردات به عهده سازمان یا وزارتخانه خاصی است، کسب گردد. بعضی از نمایندگان سازمانها یا وزارتخانه های مذکور در گمرک مستقر نمی باشند. بنابراین برای آن دسته از کالاهایی که نیاز به کسب نظر سازمان خاصی دارد، قبض نگهداری صادر می گردد تا پس از اخذ مجوزهای لازم ترخیص گرد.

** صدور مجوز از سوی سازمانهای مرتبط:

نماینده اداره ارتباطات رادیوئی درباره: رادیو، تلفنهای بی سیم، تلفن همراه (موبایل)، بردهای الکترونیکی، IC (آی سی)، دزدگیر، آیفون تصویری، کنترل دستگاههای رادیوئی، تلویزیونی و ماشینهای اسباب بازی کنترل از راه دور و غیره.
نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کتب، نشریات، مجلات، کاتالوگ، بروشور، روزنامه و بعضی مدلهای گیتار و ارگ، نوار ویدئو، نوار کاست، دیسکتهای موسیقی، فلاپی دیسکتها و غیره.
نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (معاونت امور دارائی در ارتباط با داروها، سموم و حشره کشهای خانگی و مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی) و ( معاونت تجهیزات پزشکی در ارتباط با لوازم و تجهیزات پزشکی).
نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره کتب علمی و آموزشی و غیره.
نماینده قرنطینه نباتی درباره بذر گل، نهال، کود، سموم دفع آفات نباتی.
نماینده سازمان انرژی اتمی ایران درباره مایکروویو (غذا گرم کن) و کلیه دستگاههای پرتو زا و مواد تشعشع زا و غیره.
نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در رابطه با کالاهای تحت نظر از جمله فشفشه، ترقه، طپانچه، اسلحه و مهمات و غیره.
نماینده مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی درباره کالاهای مشمول استاندارد اجباری و تعیین نوع کالای شیمیائی و غیره از نظر نوع مواد متشکله.

** امضای اعلامیه پستی توسط ارزیاب و کارشناس مربوطه.

** مراجعه به بانک جهت پرداخت مبلغ تعیین شده بابت حقوق و عوارض گمرکی.

** مراجعه به ارزیاب جهت صدور و امضاء پته گمرکی.

** مراجعه به صندوق گمرک و ممهور نمودن پته گمرکی.

** مراجعه به قسمت دفتر کل انبارها.

** مراجعه به پست جهت پرداخت وجهی که بعنوان عوارض پست دریافت می دارند.

** مراجعه به دفتر خروج پست (ثبت ردیف اعلامیه پستی و شماره پته مربوطه و امضای صاحب کالا)

** تحویل بسته از پست.

** مراجعه به درب خروج گمرک

در این قسمت ضمن ارزیابی اجمالی مجدد و ثبت پته در دفتر درب خروج و ثبت ردیف مربوطه در ظهر پته و امضاء و ممهور نمودن آن به مهر درب خروج، بسته به صاحب آن تحویل و از گمرک ترخیص می شوند.

 

ترخیص-کالا-از-گمرک-پست

ترخیص-کالا-از-گمرک-پست

لیست کالاهای ممنوعه پستی

در کنار مرسولات عادی که روزانه در شبکه پستی کشور جابه‌جا می‌شود ارسال برخی کالاها از طریق پست مجاز نیست. غیرمجازهایی که ممنوعات پستی خوانده می‌شوند و از روی قوانین پست جهانی‌ و البته قانون گمرک کشورها تعیین شده‌اند.

مقررات و ممنوعات پستی جهانی برای کمک به سالم و به موقع رسیدن مرسولات پستی وضع شده‌اند. ادارات پست کشورها در عین حال که از مقررات جهانی پست تبعیت می‌کنند، تابع سیاست‌گذاری های داخلی کشور خود نیز هستند. اما سیاست‌هایی که پست در قبول یا عدم قبول مرسولات اعمال می‌کند در واقع سیاست‌های گمرک کشور است و برای پی بردن به ممنوعات پستی هر کشور باید دید که از نظر گمرک آن کشور وارداتی چه اقلامی ممنوع است.از این رو پست در تمام کشورها براساس قوانین و مقررات کشور خود و مقررات پستی، ممنوعیت‌هایی را برای پذیرفتن مرسولات پستی اعمال می‌کنند.

 

اما مهم‌ترین ممنوعات پستی در ایران شامل موارد زیر است.

۱ـ قرار دادن مکاتبات دارای جنبه شخصی، در داخل مرسولات با نرخ مخفف (امانات، بسته‌های کوچک، مطبوعات، مرسولات نابینایان و…)

۲ـ قرار دادن اشیای قیمتی مانند طلا و نقره و جواهرات، قطعات پول و اوراق بهادار جوف پاکت‌های غیربیمه پستی

۳ـ مرسولاتی که ماهیت و یا لفاف‌بندی آنها می‌توانند برای کارکنان پست ایجاد خطر نمایند و یا دیگر مرسولات و تجهیزات پستی را کثیف و ضایع کنند.

۴ـ پست نامه‌ها به غیر از نامه‌های بیمه شده (با ارزش اظهار شده) نمی‌توانند حاوی وجه نقد، اوراق بهادار مانند چک، سفته، چک‌های مسافرتی، چک‌های بانکی و تضمینی باشند.

۵ـ نوشته مخصوص نابینایان، نمی‌تواند حاوی ضمائم یا یادداشت‌هایی باشد.

۶ـ وسایل قمار که در آنها برد و باخت مطرح است، نظیر تخته نرد، ورق و…

۷ـ پوست حیوانات حرام گوشت

۸ـ وسایل موسیقی (در صورت کسب مجوز ترخیص بلامانع است)

۹ـ مشروبات الکلی

۱۰ـ اسلحه

۱۱ـ مواد رادیواکتیو

۱۲ـ مواد منفجره

۱۳ـ مواد مخدر و مواد پسیکوتروپ (روان گردان)

۱۴ـ مجلات مد و منافی عفت و اخلاق

۱۵ـ کتب خطی، عتیقه و کتب مرجع

۱۶ـ حیوانات زنده به استثنای زنبور عسل، زالو، کرم ابریشم، انگل‌ها و موجودات دافع حیوانات موذی که توسط مؤسسات رسماً شناخته شده‌اند.

۱۷ـ جوهر خشک یا محلول و رنگ‌های خشک یا مایعی که در داخل آنها جوهر باشد.

برخی از مواد و اشیاء به دلیل حفظ امنیت پرواز شرکت‌های هواپیمایی جزء ممنوعات هوایی (کالاهای خطرناک) محسوب می‌شوند که قبول و ارسال آنها از طریق خطوط پستی هوایی ممنوع است که عمده‌ترین آنها عبارتند از:
(الکل، استن، مایعات آتش‌زا، انواع اسپری‌ها، مایعات حلال، مواد سفیدکننده، دستگاه فرزنی مو (دارای گاز هیدروکربن، باتری تر، ژنراتور شیمیایی، اکسیژن، مواد شیمیایی پزشکی، مواد اکسیدکننده و….)

 

مقایسه ممنوعات در چند کشور

همان طور که گفته شد هر کشور مختار است به مقررات پایه ممنوعات پستی جهانی چیزهایی را اضافه کند و این ممنوعات در کشورهای مختلف دارای تفاوت‌هایی است. ماحصل این تفاوت لیست‌های بلند بالا از ممنوعات پستی مخصوص هر کشور است که چند نمونه از تفاوت‌ها در زیر آورده شده است.

آلمان: برای مثال در فهرست اقلام ممنوعه وارداتی (یا ترانزیتی) به کشور آلمان آمده: همه حیوانات زنده، به استثنای زنبورها، زالو، کرم ابریشم، انگل ها و نابود کننده های حشرات گزنده بمنظور کنترل آن حشرات و مبادله شده بین موسسات رسماً شناخته شده، مگس های خانواده دراسوفیلیدا جهت تحقیقات زیستی پزشکی، مبادله شده بین موسسات رسماً شناخته شده.
اتریش: همچنین در فهرست اقلام ممنوعه به‌عنوان واردات یا ترانزیت کشور اتریش قید شده که: پشم و موی خوک، گراز یا گراز وحشی و ضایعات آنها، موی گورکن و سایر موهای مخصوص ساخت برس، پرداخت نشده. موی اسب و ضایعات آن، پرداخت نشده. روده، سیراب و معده حیوانات (به جز ماهی)، کل و قطعات آنها، تازه، سرد،منجمد، نمک سود، با آب نمک، خشک شده یا دود داده شده، ممنوع است.
انگلستان: قوانین کشور انگلستان برای واردات یا تزانزیت حیوانات زنده کمی متفاوت است. این کشور ضمن ممنوعیت واردات همه حیوانات زنده برخی استثناها نیز قائل شده است. همچنان که واردات زنبور عسل را مشروط دانسته و قید کرده: محموله زنبورهای زنده باید فقط حاوی زنبورهای ملکه و زنبورهای کارگر باشد. کولونی ها مجاز نیستند. هر محموله باید یک مجوز ورود، صادره توسط وزارت کشاورزی و یک گواهی سلامت، صادره توسط وزارت کشور مبداء به همراه داشته باشد.

بنابراین همان‌طور که گفته شد قوانین ممنوعات پستی یا همان قوانین گمرکی در کشورهای مختلف در عین حال که در بسیاری موارد دارای شباهت‌ هستند، تفاوت‌هایی نیز دارد.

ممنوعات پستی وارداتی به ایران
اما براساس قوانین و مقررات گمرک ایران نیز ارسال برخی اقلام به ایران ممنوع است. لیست کامل ممنوعاتی وارداتی به ایران عبارتند از:
۱ـ لباس دست دوم.
۲ـ سیستم‌های رادیویی مجهز به انواع باندهای جانبی (single- upper-lower)، اوسیلاتور (نوسان‌ساز) با فرکانس ضربه‌ای، موج پایدار (فرکانس ثابت)، باند هوایی، باند پلیس.
۳ـ سیستم‌هایی رادیویی مجهز به باند FM دارای فرکانس طیف ۷۶ تا ۸۷ MH2.
۴ـ عدم قبول وجه رایج اعم از اسکناس و سایر اوراق بهادار در مرسولات عادی و سفارشی.
۵ـ مواد مخدر و روانگردان.
۶ـ اقلام غیراخلاقی یا منافی عفت.
۷ـ اقلام جعلی و سرقتی.
۸ـ اقلامی که به لحاظ ماهیت یا بسته‌بندی، می‌توانند مأموران یا عامه مردم را در معرض خطر قرار دهند یا موجب آلودن یا خرابی سایر مرسولات شوند.
۹ـ مواد منفجره، قابل اشتعال یا رادیواکتیو و کالای خطرناک.

و …

 

 

ترخیص کالا از گمرک پست یکی دیگر از خدمات شرکت ترخیص کالا تلاش و توسعه در راستای ارائه خدمات گمرکی می باشد. ترخیص کالا از گمرک پست نیاز به تجربه و دانش در مورد امور گمرکی و ترخیص کالا دارد که این کار توسط تیم تخصصی ترخیص کالا تلاش و توسعه صورت می گیرد. جهت پرسش سوالات خود مبنی بر ترخیص کالا از گمرک پست می توانید با شماره های درج شده در سایت ما تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان ما در زمینه ترخیص کالا از گمرک پست بهره مند شوید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *